Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator Půda v číslech

Pardubický kraj

Celková výměra

451 955 ha

Hodnocená plocha

ha

Monitoring eroze

146 událostí

Identifikace území - kód NUTS3

CZ053

Vrstva větrné eroze hodnotí riziko degradace půdy vlivem větru. V roce 2019 byla aktualizována s ohledem na přísušky a větrné podmínky (data 2006–2014). Základem jsou BPEJ a mapa náchylnosti těžkých půd. Klasifikace zahrnuje 6 kategorií ohroženosti.

Potencionální ohroženost větrnou erozí

Mapa vyjadřuje potenciální ohroženost zemědělské půdy větrnou erozí podle půdních a klimatických charakteristik. Z půdních charakteristik zohledňuje ohroženost lehkých i těžkých půd, z klimatických charakteristik pak vliv povrchu půdy (přísušky), větrné podmínky (početnost větrů s rychlostí nad 10 m.s-1) a nepříznivé podmínky v zimním období, které ovlivňují ohroženost těžkých půd (střídání teplot nad a pod bodem mrazu).

V mapě jsou použita data potenciální ohroženosti lehkých a těžkých půd z databáze BPEJ (zdroj SPÚ), půdní bloky (PB) LPIS (zdroj MZe), klimatická data pro stanovení nepříznivých podmínek pro těžké půdy v zimním období a pro určení rizika přísušků v jarním a podzimním období, a data větrných podmínek v jarním a podzimním období (zdroj ČHMÚ). Klimatické charakteristiky byly získány z naměřených hodnot na meteorologických stanicích ČHMÚ, které byly následně regionalizovány v prostředí GIS.

Výpočet větrné eroze vychází z metodiky Doležal, P. a kol. (2017), na základě které byla výsledná mapa klasifikována do 6 kategorií ohroženosti.

kategorie koeficient ohroženosti stupeň ohroženosti
1 <= 4,0 bez ohrožení (nehodnoceno)
2 4,1 – 6,0 půdy náchylné
3 6,1 – 9,0 půdy mírně ohrožené
4 9,1 – 13,0 půdy ohrožené
5 13,1 – 16,0 půdy silně ohrožené
6 >16,0 půdy nejohroženější

Literatura: DOLEŽAL, Petr, Jana PODHRÁZSKÁ, Josef KUČERA, Daniel DOUBRAVA, Hana STŘEDOVÁ a Tomáš STŘEDA. Řízení rizika větrné eroze: Certifikovaná metodika. Brno: Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy, 2017. ISBN 978-80-263-1158-4.